Enter Page / Strona Główna   Biographies / Biografie   Galleries / Galerie   Shop Styka / Sklep Styków   Contact Us / Napisz do nas 


Tade; gallery
  Tadeusz Styka urodził sie w 1889 roku w Polsce. Od wczesnych lat malował i rysował pod okiem swojego ojca Jana Styki. Od początku traktowany był jako "cudowne dziecko", czago dowodem były liczne wystawy jego prac w wielu renomowanych galeriach Francji, gdzie zdobywał czesto najwyższe nagrody. W późniejszych latach jego obrazy zdobiły liczne galerie w Europie i Stanach Zjednoczonych.

  Tadeusz zasłynął zwłaszcza z portretów, które przedstawiały znane osobistości pierwszej połowy XX wieku. Do najsłynniejszych prac jego pędzla można zaliczyć portrety takich sław jak Maurice Maeterlinck, Caruso, Chaliapin, Tito Ruffo, Sarah Delano Roosevelt, Profesor Zielinski, Queen Marie-Jose, Ignacy Paderewski, Pola Negri. Obecnie portrety te sa ozdobą wielu prestiżowych galerii na całym świecie. Według wielu zawodowych krytyków malarstwa, takich jak np. Louis De Rochefort, Tadeusz Syka był jednym z najlepszych portrecistów kiedykolwiek żyjacych z powodu niezwykłej techniki jaką się posługiwał. Analizując i rozumiejąc postacie które malował, ich charaker i unikalne cechy, porafił kunszownie przelać na płótno całe ich skomplokowane wnetrze. Za swoje malarskie osiągnięcia został nagrodzony medalem Legii Honorowej, najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez rząd Francuski.

  Tadeusz Styka zmarł 11 września 1954 roku w Nowym Jorku wciąż w sile swych możliwości twórczych. Pochowany został w Kwaterze Nieśmiertelnych przy boku swojego ojca Jana Syki, na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale, w Los Angeles, USA.

Jan Styka     Adam Styka     Galleries / Galerie