Enter Page / Strona Główna   Biographies / Biografie   Galleries / Galerie   Shop Styka / Sklep Styków   Contact Us / Napisz do nas 


Jan; gallery
  Jan Styka urodził się 8 kwietnia 1858 roku w Polsce. Do gimnazium, które prowadził zakon Bernardynów, uczęszczał we Lwowie. Swoją edukację kontynuował w Wiedniu w Akademii Sztuk Pieknych, jednej z najbardziej znanych i cenionych europejskich szkół sztuk pieknych w owym czasie. Jan skończył tą szkołe ze złotym medalem za obraz "Ulisses tropi dzika". Po przyznaniu mu stypendium "Prix de Rome" przeprowadził się do Włoch, gdzie namalował w tamtym czasie wiele obrazów czerpiąc inspracje z dzieł sławnych malarzy Włoskich.
  Jan Styka był jedną z najwybitniejszych postaci narodowości Polskiej i światowej sławy malarzem. Jego znakomite dzieła to cztery panoramy:  "Panorama Racławicka", "Golgota", "Bem w Siedmiogrodzie" oraz "Męczeństwo Chrześcijan w Cyrku Nerona". Pierwsza panorama jest stale pakazywana we Wrocławiu w Polsce, "Golgota" wystawiana jest w Forest Lawn Memorial Park w Glandele w Kalifornii. Inne wspaniałe obrazy Jana Styki to "Polonia", oraz seria obrazów-ilustracji do książki Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis" także "Iliady" i "Odyseji" Homera. Panorama "Golgota" uważana jest za najwiekszy obraz na świecie o temetyce religijnej. Jan Styka namalował także wiele świetnych portretów współczesnych mu osobistości.
  Jan Styka zmarł 11 kwietnia 1925 roku i pochowany zostal w Rzymie. W 1959 roku szczątki Jana zostały przeniesione z Włoch do USA na cmentarz Forest Lawn w Los Angeles w Kalifornii, gdzie spoczęły obok jego syna Tadeusza Styki w Kwaterze Nieświertelnych, tuż niedaleko amfiteatru gdzie wystawiana jest jego wspaniała panorama "Golgota"

Adam Styka     Tade Styka     Galleries / Galerie